24 Oca 2016
Ocak 24, 2016

Boru kazık ve palplanş

0 Yorum

Bu yapım yöntemi su seviyesi yüksek,kendini tutamayan zeminlerde 2-8metre arasında kazıların yapılabilmesi için geçirimsiz perde oluşturmayı izah eder.

MAKİNA – EKİPMAN

Bu işin yapımında aşağıda belirtilen Makina ve Ekipman kullanılacaktır..

Palplanş Çakma / Çekme Makinası :
Palplanş çakma ve çekme işinde, minimum 40 ton çekme kapasitesine sahip paletli vinçler ve bu vinçler tarafından kullanılan vibrohammer ile yapılacaktır.

Palplanş Özellikleri :
Palplanş perde imalatında, genişliği 500 mm.,kalınlığı : 12,3 mm. ve uzunluğu 12.000 mm. olan Larsen II S tipi palplanşlar kullanılacaktır ( E = 21 x 106 t/m2 ).

Tali Makina ve Ekipman :
Gidaj Kirişi : Palplanş perdenin verilen istikamette düzgün olarak çakılmasını sağlamak amacıyla,
I profillerinden oluşan malzeme

Kaynak Makinası

Oksijen Takımı: Oksijen Tüpü, LPG, Şalama
Palplanş Mastar
Bir Metrelik Su Terazisi vs.

YAPIM YÖNTEMİ

Projelerde gösterilen doğrultularda palplanş perde imalatı yapılacaktır.

Palplanş Çakım Yöntemi :

Palplanş perde imaltı yapılacak saha projesinde gösterilen veya üzerinde çalışma yapılmasına karar verilen kotta tesviye edilecek ve paletli vincin üzerinde düzgünce yürüyeceği sağlam bir çalışma düzlemi teşkil edilecektir. Çalışma platformunun üzerinde, palplanş perde imalat hattının aplikasyonu, hattın uzunluğuna göre gidaj kirişinin uzunluğunu ( 12 m. ) geçmeyecek şekilde işaretlenecektir. Ayrıca bu hat üzerinde ki noktalar arasında kalıp ipi çekilip üzerine kireç gezdirilerek güzergah tamamen belli edilecektir. Daha sonra gidaj kirişi kireçlenen güzergha yerleştirlip çakma işlemine başlanacaktır.

Palplanş çakma işlemi daha önce belirtildiği üzere vibrohammer marifeti ile olacaktır. Paletli vinç önce 12 m. uzunluğunda ki bir tane palplanşı alıp çakılacak nokta üzerine getirecek. Palplanş dik olarak gidaja dayanmış vaziyette iken üzerine vibrohammer’i indirip, mastar ve bir metrelik su terazisi ile eğim kontrol edilip, son düzeltmeler yapıldıktan sonra zemine çakılacak. Bundan sonraki palplanşlarda, bir önce çakılan palplanşın üzerine getirilip kanallarından birbirine geçirilerek çakma işlemine devam edilecek. Böylece projede belirlenen hat üzerinde palplanş perde oluşturulacaktır. Gidaj kirişi palplanş perde hattının düzgün olarak ilerlemesini sağlayacaktır. Zemine ankastre palplanş perde oluşturulurken, palplanşların projede belirtilen çakma derinliği kadar zemine girmesi sağlanacaktır.

Kayıtlar :
Palplanş perde imalatı ile ilgili günlük rapor düzenlenecek bu raporlarda; çakılan palplanş adedi, palplanş perde uzunluğu, çakılan palplanş perde alanı ve bu ölçümlerin kümülatif değerleri ile kayda değer gözlemler ( palplanş perde imalatında karşılaşılan güçlükler vs. ) gibi bilgiler olacaktır.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir